Zato se nachází na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Bamberg je architektonickým skvostem, který vás jistě ohromí, a navíc je to město mnoha tajemství, kterým se tu můžete podívat na zoubek. Kultura je středobodem zdejšího života, do přírody je to jenom kousek a početné místní zahrady a parky nabízejí opravdový odpočinek. Navíc se město může pochlubit celosvětovým primátem v počtu pivovarů – pořád ještě váháte? Vydejte se na objevitelskou cestu a spočiňte před svědky císařské a biskupské minulosti tohoto města – stěží byste totiž v Evropě hledali něco podobného. Pohodlně se usaďte na terase kavárny a odpočívejte, užívejte si atmosféru univerzitního města, které patří 10 000 studentů. Ochutnejte „Rauchbier“ neboli „uzené pivo“ a k němu se zakousněte do preclíku a klobásy. Zapátrejte v nabídce kulturního bedekru, kde nechybí jazz ani koncerty symfonického orchestru, zábava ani divadlo, muzea ani oblíbená setkání milovníků umění. Zaposlouchejte se do pravidelného šumění Mohanu a Dunaje, které protékají městem, každá řeka jinudy, než se o něco dál slijí v jediný tok. Hledáte-li výjimečnou zkušenost, Bamberg jistě splní vaše očekávání měrou vrchovatou.