Politické a ekonomické hlavní město Kuby. Havana je ale také kulturním centrem ostrova a potažmo celého Karibiku. Od počátku 20. Století se zde rodila hudba a tanec, které ovlivnily hudbu celého nového kontinentu a šířily nakažlivou radost ze života po celém světě. Vytváření nové identity a míšení. Jde totiž právě o míšení a jeho bohatství. Vychází z afrických, evropských a domorodých tradic, je všudypřítomné v umění, kuchyni nebo se zračí v kráse zdejších obyvatel. Míšení nalezneme i v náboženství. Poměrně často se stává, že narazíte na ceremonii Santería v ulicích La Habana Vieja, kde za pomoci bubínků lidé chválí křesťanské svaté, zatímco svíčky hoří na oltářích afrických božstev v pantheonu Yoruba. Právě tato směs kultur stojí u zrodu rumby nebo samby, jejímuž rytmu podlehnou v městských klubech i ti nejstydlivější. Chcete-li nabrat dech a užít si chvíli meditace, určitě vás potěší procházka po nábřeží, po mořském břehu, kde se scházejí jak rodiny, tak zamilovaní, kteří si mezi jednotlivými polibky připomínají, že navzdory všem pro a proti současného režimu, žádné město není hezčí než Havana.